Jeśli masz konia po urazie ścięgna, to możesz włączyć się w badania Katarzyny Wójcickiej – studentki Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt, Katedry Hodowli i Użytkowania Koni na UP w Lublinie. W minionym tygodniu rozpoczęła zbieranie grupy koni i ich właścicieli do badania ankietowego oceniającego występowanie i częstość urazów ścięgien u koni.

Katarzyna Wójcicka przyznaje, że inspiracją do jej pracy magisterskiej był przypadek jest własnego konia.

„Pod koniec maja naderwał sobie mięsień międzykostny i zginacz głęboki palca. Rehabilitacja zajęła nam 4-5 miesięcy, przez ten czas dużo czytałam, szukałam informacji na temat leczenia i zapobiegania ponownemu zerwaniu. Koń 6 letni, kupiony i trenowany specjalnie do ujeżdżenia, chciałam zrobić wszystko, aby tylko wrócił do formy”- podkreśla studentka. Podczas rehabilitacji szukała informacji na temat innych koni, które z podobnych kontuzji wróciły do wysokiego sportu. Zebrane informacje dały jej nadzieję i przy okazji stały się kanwą do pracy magisterskiej.

Kompleksowo o ścięgnach

„W swojej pracy chciałabym sprawdzić – co wpływa na częstość urazów ścięgien? Jak konie są użytkowane m.in. pod jakim obciążeniem? A także – jakie są ich wymiary biometryczne i po jakim podłożu się poruszają? Szukam również odpowiedzi na pytania – czy są jakieś tendencje rasowe i w jakich sytuacjach dochodzi do uszkodzeń?”- mówi autorka badania. W swojej analizie Katarzyna Wójcicka chce również uwzględnić kwestie postępowania diagnostycznego, terapii oraz rehabilitacja koni po urazach ścięgien. W ankiecie znalazło się również pytanie o to, co zmienia się w użytkowaniu konia po wyleczeniu, a także o zabiegi wykonywane w celu profilaktyki i zapobiegania kolejnym urazom.

Pytana o przewidywaną wielkość badanej populacji zaznaczyła, że chciałabym stworzyć grupę badawczą złożoną minimum z 40-tu koni. „Tak by stworzone przeze mnie statystyki i porównania pozwoliły na konstruktywne wnioski”- podkreśla.

Opiekunem naukowym pracy – Katarzyny Wójcickiej jest dr hab. Katarzyna Strzelec, która na co dzień zajmuje się użytkowaniem koni w rajdach długodystansowych oraz stresem u koni sportowych w dyscyplinie ujeżdżenia, skoków przez przeszkody, WKKW, rajdów długodystansowych i wyścigów.

Poszukiwane konie po urazach ścięgien – badanie ankietowe prowadzone przez studentkę lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, ma przynieść odpowiedź m.in. na pytanie 'co wpływa na częstość urazów ścięgien?’

 

Potrzebna pomoc środowiska!

Redakcja portalu Koń Zdrowy Jak przyłącza się do prośby Katarzyny Wójcickiej o uczestnictwo w badaniach- właścicieli koni po urazach ścięgien. Ankietę możecie otrzymać bezpośrednio u autorki badania. Kontakt FB lub mailowo – kajka46@op.pl . 

WYWIAD: Pierwsza pomoc w urazach ścięgien

Rehabilitacja koni: Podłoże ma znaczenie

Share.

11 komentarzy

Leave A Reply