Szeroka gama produktów witaminowych oraz chęć zapewnienia koniom możliwie najlepszych warunków do rozwoju i treningu jest często powodem konsternacji właścicieli i opiekunów wierzchowców. Brytyjscy naukowcy sprawdzili, jakimi przesłankami kierują się właściciele zwierząt przy doborze suplementów.

Badaniem ankietowym objęto grupę właścicieli i jeźdźców koni czynnie startujących w zawodach ujeżdżeniowych oraz we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego – na różnych poziomach zaawansowania. Łącznie uzyskano 757 odpowiedzi spełniających kryteria włączenia do analiz. Za najbardziej wiarygodne źródło informacji na temat suplementów oraz możliwego podawania ich koniom uznano lekarzy weterynarii, a także końskich dietetyków. Osoby z wyższym wykształceniem ceniły sobie również opracowania naukowe publikowane w gazetach oraz portalach branżowych, natomiast osoby poniżej 34 roku życia chętnie zdawały się na opinię trenera pracującego z ich koniem. Tylko 18 proc. uczestników ankiety przyznało, że w wyborze preparatu kieruje się opinią uzyskaną od innych koniarzy i znajomych.

O czym warto pamiętać zanim zdecydujesz się na inwestycję w preparat wspomagający konia?

Decyzja o suplementacji konia powinna zapaść po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii i wykonaniu pełnego badania morfologicznego krwi, które ujawni ewentualne niedobory. Cennym narzędziem diagnostycznym może być również ocena stanu mineralnego końskiego włosia. Wykorzystanie tej metody opisano na łamach Journal of Equine Veterinary Science. Okazało się, że włosy z końskiego ogona okazały się szczególnie wrażliwe na zmiany w składzie mineralnym diety w odniesieniu do takich pierwiastków jak: wapń, kobalt, miedź, żelazo, potas, magnez, mangan, sód, siarka, fosfor, selen, cynk i stront.

Przed każdym zakupem warto także sprawdzić etykiety i skład- szczególnie, w przypadku gdy koń ma otrzymywać więcej niż jeden preparat. Warto również dokonać zbilansowania suplementów z paszami przyjmowanymi przez konia, a lekarzowi weterynarii przedstawić informacje na temat planu treningowego i ewentualnych, planowanych startów.

Equine Veterinary Journal Volume 46, Issue S46, June 2014, Pages: 31–32, R Gemmill, C Agar, S Freeman and T Hollands Article first published online : 12 JUN 2014, DOI: 10.1111/evj.12267_95

 

 

Share.

Jeden komentarz

Leave A Reply