Lekko strawna, pełna witamin i  – co istotne – z niskim indeksem glikemicznym – pomarańczowa dynia może być śmiało traktowana, jako koński przysmak i dodatek żywieniowy. Zanim jednak zdecydujemy się na urozmaicenie diety naszego wierzchowca warto wiedzieć, jak bezpiecznie przyzwyczaić go do tego typu smakołyków.

Dotychczas najpopularniejszymi przysmakami naszych koni były marchewki, jabłka lub cukierki dostępne w ofercie wielu sklepów jeździeckich. Okazuje się jednak, że popularnie stosowane w diecie naszych koni warzywa i owoce mogą być uzupełniane sezonowo dostępnymi produktami. Jednym z nich są buraki oraz … dynie. O ile pierwsze z warzyw stosowane są, jako dodatek paszy w polskich stajniach, to dynie dotychczas nie znalazły zbyt dużej rzeszy sympatyków – a szkoda!

Dynia jest bowiem warzywem o niskiej wartości kalorycznej i niskim indeksie glikemicznym – co w szczególności powinni docenić właściciele koni otyłych oraz wierzchowców zmagających się z syndromem metabolicznym. Pomarańczowy miąższ dyni to także bogate źródło beta-karotenu oraz witamin z grupy B, witaminę E oraz PP. Warzywo te zawiera również istotnie wyższą dawkę cynku. A co ważne żadna z części dynie nie jest dla koni toksyczna. Ale to nie wszystko! Dr Małgorzata Kasprowicz-Potocka z Katedry Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w jednej ze swoich publikacji podkreśliła, że białko dyni jest bogate w aminokwasy siarkowe takiej, jak metionina i cystyna.

Zanim jednak ochoczo poczęstujemy naszego wierzchowca pozostałościami po zbliżającym się Halloween, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach bezpiecznego wprowadzania nowych produktów do końskiej diety.

  • Jeśli chcesz podawać dynię pokrój ją na kawałki, którymi koń się nie zadławi.
  • Wprowadzaj dynię stopniowo i małymi porcjami – dla bezpieczeństwa warto poprzestać na dwóch kubkach dyniowych kąsków dziennie.
  • Zanim podasz warzywo sprawdź, czy jest ono świeże i twarde. Wszelkie oznaki pleśni powinny wyeliminować je z dalszego skarmiania.
  • Jeśli u swojego konia zauważysz jakiekolwiek problemy związane z układem pokarmowym np. biegunkę lub zwiększone zgazowanie, zrezygnuj na jakiś czas z podawania dyni.

 

Zobaczcie, jak dynie smakują kucykom!

 

 

Share.

5 komentarzy

  1. o to mnie teraz bardzo zaciekawiło,ostatnio niosąc dynie dla koz zostałam”zaatakowana” przez mojego kunia 😛 który obgryzł mi kawałek dyni zastanawiałam się czy konie mogą jeść dynię,..idę wczytać sie głębiej

Leave A Reply