Student weterynarii z Uniwersytetu w Nottingham chce kompleksowo zbadać podejście właścicieli koni do szczepień przeciwko grypie. W tym ceku stworzył specjalna ankietę, którą udostępnia wśród właścicieli z prośbą o odpowiedzi.

Immunizacja to jeden z elementów właściwej profilaktyki i klucz do ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych pośród zwierząt. Sama szczepionka, to nic innego niż biologiczny preparat odpornościowym zawierający określony antygen lub antygeny, którzy po wprowadzeniu do końskiego organizmu, uodparnia go na zakażenie konkretnym (jednym lub kilkoma) drobnoustrojem chorobotwórczym. Niestety pomimo zaleceń weterynaryjnych, jak i określonych przepisów krajowych zdarza się, że właściciele koni z duża rezerwą lub wręcz lekceważeniem podchodzą do immunizacji swoich wierzchowców.
W najnowszym projekcie badawczym – Will Bambra – student Uniwersytetu w Nottingham chce poznać zachowania właścicieli koni i ich stosunek do szczepień. Młody badacz w krótkiej ankiecie zadaje pytania związane zarówno z działaniami profilaktycznymi (szczepieniami), ale również pyta właścicieli o częstość wyjazdów na zawody czy konsultacje treningowe poza stajnie. Odpowiedzi mają pozwolić ocenić ryzyko ewentualnego rozprzestrzeniania chorób zakaźnych takich jak końska grypa. Zdaniem Bambry realne ryzyko epidemii końskiej grypy wzrasta w momencie, gdy poziom wyszczepialności przeciwko wirusowi EHV spada poniżej 85 proc.
Ankietę w języku angielskim można wypełniać do końca października.
Źródło: Ankieta badawcza „Equine Influenza Vaccination
Share.

Leave A Reply