Medycyna weterynaryjna jest coraz bliżej ujarzmienia nadwrażliwości na ukąszenia owadów. Międzynarodowy zespół badaczy przekonuje, że wybawieniem mogą być szczepionki z oczyszczonymi rekombinowanymi alergenami, które w ostatnich badaniach klinicznych wykazały skuteczność oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.

Alergiczna nadwrażliwość na ukąszenia owadów oraz powiązane z nią zapalenie skóry to coraz częściej spotykany problem u koni, które w wieku źrebięcym nie miały styczności z owadami, a ich układ immunologiczny nie miał okazji ‘uodpornić się’ na owadzi jad. Naukowcy sprawdzili skuteczność szczepionek na koniach pochodzących z Islandii , wobec których była niemal 100 proc. pewność iż nie miały one  styczności z owadami w okresie źrebięcym. Preparaty dla porównania podawano śródskórnie oraz dolimfatycznie – każdy z nich zawierał cztery oczyszczone i zrekombinowane alergeny w połączeniu ze stosownym adiuwantem IC31 tj. substancją, która powoduje wzmocnienie poszczepiennej odpowiedzi immunologicznej na dany antygen. W badaniu uczestniczyła grupa 12 koni, które zaszczepiono trzykrotnie dawką 10 μg preparatu, a następnie mierzono odpowiedź immunologiczną poprzez ocenę m.in. poziomu uwolnionych immunoglobin.

Okazało się, że szczepienie z dodatkiem adjuwanta spowodowało oczekiwany wzrost immunoglobin  IgG1 IgG1 / 3, IgG4 / 7 specyficznych dla alergenu. W badaniach okazało się również, że szczepienie  śródskórne było nieco mniej efektywne w stosunku do iniekcji dolimfatycznej – ostatecznie jednak różnica ta nie osiągnęła poziomu istotności. Kluczowa był natomiast odnotowana natychmiastowa reakcja nadwrażliwości na alergeny rekombinowane w badaniu skóry- okazało się bowiem, że ekspresja i reakcja alergiczna była istotnie wyższa u koni szczepionych dolimfatycznie bez adjuwanta IC31, niż u koni szczepionych śródskórnie z dodatkiem IC31.

Naukowcy podkreślili, że dzięki szczepionce konie nie wykazywały reakcji alergicznej, a indukowana sekrecja immunoglobin IgG hamowało wiązanie specyficzne alergenu z IgE. Zespół badaczy podkreśla, że obie drogi wstrzyknięcia oraz sam adiuwant IC31 wykorzystywany w preparacie są mocnymi kandydatami do dalszego rozwoju immunoterapii u koni.

Wyniki badań opublikowano w majowym wydaniu czasopisma „Veterinary Immunology and Immunopathology”.

Źródło: Vet Immunol Immunopathol. 2015 May 15. pii: S0165-2427(15)00097-5. doi: 10.1016/j.vetimm.2015.05.002. [Epub ahead of print]

Share.

Leave A Reply