Szwedzka firma Xintella AB opublikowała wyniki najnowszych badań nad komórkową terapią choroby zwyrodnieniowej stawów. Wyniki analiz prowadzonych w Stanach Zjednoczonych wskazują, że wytwarzane przez producenta komórki macierzyste są nową i przede wszystkim bezpieczną opcją terapeutyczną.

Komórki macierzyste wytwarzane przez firmę Xintela AB mogą stać się przełomem w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów. Opublikowane 22 grudnia wyniki wskazują, że proponowana terapia komórkowa opracowywana wraz z ekspertami z Uniwersytetu w Cornell jest w pełni bezpieczna dla koni, które je przyjmowały.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z pozytywnych wyników naszego badania na koniach. Dają one pewność bezpieczeństwa i pozwalają wykonać kolejny krok w kierunku opracowania skutecznej klinicznie terapii dla koni z chorobą zwyrodnieniową stawów”- podkreśliła w komunikacie prasowym Evy Lundgren-Åkerlund, prezes Xintela AB.

Jej zdaniem uzyskane wyniki przybliżają również spółkę do oficjalnej rejestracji terapii, a także do dalszego rozwoju i uzyskania zgody na badania klinicznej analogicznej terapii u ludzi.

W badaniu firmy Xintela koniom ze zdiagnozowanymi zwyrodnieniami stawów podawano dostawowo iniekcje z izolowanych, allogenicznych komórek macierzystych lub roztwór soli fizjologicznej. Na podstawie blisko 6-miesięcznych obserwacji prowadzonych na Uniwersytecie w Cornell – badacze potwierdzili (w badaniach MRI oraz histopatologicznych) nie tylko bezpieczeństwo stosowania terapii komórkowej, ale również jej pozytywny wpływ na staw.

 

Share.

Leave A Reply