Szwedzcy pediatrzy i pulmonolodzy z Uniwersytetu w Uppsali oraz Instytutu Karolinska nie mają wątpliwości – wczesna ekspozycja niemowląt na stajenne powietrze sprzyja ograniczaniu ryzyka rozwoju astmy w późniejszym wieku.

Duże, populacyjne badanie objęło grupę 1 011 051 dzieci w wieku szkolnym, urodzonych w latach 2001-2010 (od 1 stycznia 2001 do 31 grudnia 2010). Wśród zbieranych informacji brano pod uwagę m.in. przebyte choroby, rozpoznanie astmy w wieku lat 6-ciu oraz stosowane leki przeciwastmatyczne. Naukowcy sklasyfikowali uczestników analizy również pod względem zwierząt z jakimi mieli styczność w czasie pierwszych dwunastu miesięcy swojego życia. Okazało się, że z grupy dzieci w wieku szkolnym tj. 276 298 małych pacjentów, blisko 22 629 (8,2 proc.) miało bezpośrednią styczność z psami, natomiast kolejna grupa 958 dzieci z końmi i innymi zwierzętami gospodarskimi (0,3 proc.). W grupie tej sprawdzono także historię zachorowań. Niestety stwierdzono, że aż 5 proc. dzieci jeszcze przed pójściem do szkoły tj. przez 6 rokiem życia, miało incydenty astmy , a u kolejne 28 511 małych pacjentów rozpoznano astmę w szkole.

Dane te porównano ze środowiskiem w jakim dzieci przebywały w okresie niemowlęcym. Wyniki obserwacji wskazały, że ryzyko rozwoju astmy w wieku szkolnym było o 13 proc. niższe u dzieci wychowujących się z psami i  aż o 52 proc. niższe u dzieci wychowujących się w pierwszych miesiącach życia w towarzystwie koni!

W ocenie dr n.med. Tove Fall, współautorki badania, wyniki te są kolejnym potwierdzeniem hipotezy, że wczesna ekspozycja na alergeny nie tylko stymuluje pracę układu immunologicznego dziecka, ale jest również niezwykle istotne w ograniczaniu ryzyka rozwoju poważnych schorzeń na tle alergicznym. Szwedzki zespół wyniki swoich badań opublikował w listopadowym wydaniu on-line prestiżowego czasopisma „JAMA Pediatrics„.

 

Źródło: JAMA Pediatr. 2015;169(11):e153219. doi:10.1001/jamapediatrics.2015.3219.

Share.

8 komentarzy

  1. Cała ciąża i dziecko od 3go tyg życia (a był to luty) w stajni! Szczepionka na alergie, brud i zimno:-) plus w której stajni nie ma psów i kotów:-)

  2. W latach 80-tych przeprowadzano w stanach badania statystyczne dotyczące dzieci urodzonych na przestrzeni 2 dziesięcioleci w szpitalach miejskich ( biedota, kolorowi itp). I prywatne szpitale obsługujące „białe” bogate dzielnice. Okazało sie ze śmiertelnośc noworodków jest zdecydownie wieksza w wypasoonych sterylnych klinikach. Procentowo oczywiście. Co dowodzi,ze od brudu mało kto umarł ;-)))) A znakomita wiekszośc sie uodporniła. Trzeba wziac pod uwagę tez zwyczaje tychże miszkańców . Kobieta w ciąży z „dobrego domu” powinna wylegiwac sie w oczekiwaniu potomka. Kobieta z nizin tzw robi wszystko co robiła normalnie jako ze ciąza nie jest stanem chorobowym .

Leave A Reply