Mijający 2015 rok był dla redakcji „Konia Zdrowego Jak” czasem szczególnym – 1 lutego uruchomiliśmy nasz serwis – który dotychczas zgromadził zacne grono czytelników. Tradycyjnie koniec roku skłania nas do podsumowań dlatego postanowiliśmy zaprezentować Wam 10 najczęściej czytanych artykułów. Myślimy, że tematyka nie będzie dla Was zaskoczeniem.

TOP 10 KZJ’tu:

1.  „Wysiłek fizyczny jeźdźca procentuje w siodle” – niezwykle ciekawa analiza naukowców z The Royal (Dick) School of Veterinary Studies na Uniwersytecie w Edynburgu. Udowodnili naukowo, że ćwiczenia stabilizujące wprowadzane do „pozajeździeckiej” aktywności fizycznej osób jeżdżących konno  wyraźnie przekładają się na lepszą symetrię dosiadu.

2. „Aby ulżyć koniom w trakcie najgorszych upałów” – ten materiał był hitem tegorocznego, upalnego lata. W ośmiu – niezwykle rzeczowych punktach – przedstawiliśmy sposoby na pomoc koniom w trakcie najgorszych, letnich upałów. Jest to niezwykle ważne, gdyż w przeciwieństwie do mrozów – konie zdecydowanie gorzej znoszą wysokie temperatury. Wszystko przez to , że temperatura ich ciała wynikająca m.in. z warunków klimatycznych oraz wykonywanej pracy, podnosi się blisko dziesięciokrotnie szybciej niż temperatura człowieka. Możemy również zdradzić, że właśnie od tego materiału rozpoczęła się nasza współpraca z magazynem „Gallop Koń &Jeździec”, który co miesiąc publikuje artykuły naszej redaktor naczelnej.

3. „Jodyna dobra (prawie) na wszystko” – jeden z pierwszych (wręcz historycznych) tekstów opublikowanych na profilu FB Konia Zdrowego Jak. Skarbnica wiedzy na temat właściwości bakteriobójczych oraz mukolitycznych niepozornej jodyny. Po jego lekturze preparat ten powinien na dobre zagościć w pace każdego jeźdźca.

4. „Wyrok za nieumiarkowane derkowanie” – ten news miał być końską ciekawostką, a w rzeczywistości okazał się poczytnych hitem. Patrząc na statystyki oraz liczbę komentarzy, materiał ten dowiódł, że nasi czytelnicy znają umiar i mają bardzo zdrowe podejście do kwestii derkowania koni.

5. „Aby trafić do końskiego serca” – popularność tego artykułu nas szczególnie cieszy, gdyż badania przeprowadzone przez polski-francuski zespół potwierdziły nasze intuicyjne podejście do nagradzania koni. Okazuje się bowiem, że w przypadku koni zdecydowanie sprawdza się powiedzenie – przez żołądek do serca!

6. „Wykarmić końskie jabłka” – to materiał autorstwa lek.wet. Joanny Szwast. Nie jest nowością, że błyszcząca sierść jest oznaką dobrego zdrowia i witalności. Czym karmić konia by uzyskać efekt 'jabłek’ bez przykrej dla konia otyłości? Odpowiedź znajdziecie w naszym serwisie.

7. „Kucie i jego wpływ na wydajność ruchu” – rosnące dyskusje nad zasadnością kucia koni wykorzystywanych w sporcie znalazła swoje odzwierciedlenie w badaniach. Naukowcy z Warwickshire College postanowili porównać kinematykę ruchu koni okutych oraz „bosych”– a swoje analizy przedstawili podczas X Kongresu International Equitation Science. My przedstawiliśmy je Wam.

8. „Hiperfleksja w ogniu krytyki wiodącego towarzystwa naukowego”  – korzystanie z ekstremalnej formy hiperfleksji – rollkuru – jest niedopuszczalną metodą treningową w ocenie naukowców i weterynarzy skupionych International Society for Equitation Science (ISES). Najnowsze oświadczenie w tej sprawie zostało wydane w trakcie tegorocznej Konferencji ISES, jaka odbyła się w kanadyjskim Vancouver. Nas cieszy fakt, że jako jeden z pierwszych portali poświęconych medycynie weterynaryjnej, opublikowaliśmy ten naukowy konsensus.

9. „Bolesny problem amazonek” – i ponownie sympatię naszych czytelników zyskał tekst poświęcony zdrowotnym aspektom jazdy konnej. W materiale przedstawiliśmy wnioski z badania naukowców z Britain’s Sparsholt College – przeanalizowali oni najbardziej dokuczliwe problemy zdrowotne, z jakimi zmagają się kobiety jeżdżące konno. Warto przeczytać, a następnie pójść do profesjonalnej brafitterki!

10. „Jak pościelesz tak się wyśpi… Twój koń!” – czy kiedykolwiek zastanawialiście się – jak wyglądają wzorce nocnych zachowań koni korzystających z różnorodnych ściółek? Jeśli tak – to odpowiedź na pytanie o zaletach różnorodnych ściółek znajdziecie w naszym materiale.

 

Tym małym podsumowaniem kończymy ten rok. W tym miejscu chcielibyśmy złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia noworoczne

wszystkim naszym czytelnikom za lekturę naszego portalu oraz cudowną motywację, jaką dają redakcji KZJ każdego dnia

lekarzom weterynarii i fizjoterapeutom, którzy na co dzień nie tylko opiekują się z najwyższą starannością naszymi końmi, ale również pomagają nam prowadzić serwis i wielokrotnie służą nam pomocną wiedzą praktyków-klinicystów

naszym końskim i niekońskim rodzinom i przyjaciołom, którzy nie tylko wykazują ogrom cierpliwości do naszej pasji, ale przede wszystkim na każdym kroku wspierają nas w jej realizacji.

Do Siego Roku!

Share.

Leave A Reply