Zastanawialiście się kiedyś, jakie następstwa mogą przynieść w przyszłości urazy głowy? Londyńscy neurolodzy znaleźli niepokojącą zależność pomiędzy obrażeniami głowy a rozwojem poważnej choroby neurodegeneracyjnej – alzheimera. Wyniki swoich analiz opublikowali w prestiżowym czasopiśmie „Neurology”.

Naukowcy przynoszą jeźdźcom kolejne argumenty przemawiające za jazdą w kaskach. Najnowsze doniesienia wskazują, że każdy uraz głowy może być powodem do rozwijania ukrytego kalectwa i prowadzi do rozwoju demencji w późniejszym wieku. Chodzi o uwalnianie płytek beta-amyloidu – białka, które odpowiedzialne jest za rozwój demencji i które – wbrew wcześniejszym analizom – pozostają w strukturach mózgu przez kolejne dziesięciolecia.

W analizie wykorzystano pacjentów w wieku 38-55 lat, którzy doznali urazu głowy w wypadkach samochodowych na 11 miesięcy do 17 lat przed rozpoczęciem badania. U każdego z pacjentów wykonano skan mózgu, na podstawie którego oceniano ilość i rozmieszczenie płytek amyloidowych. Wyniki porównano ze skanami zdrowych ochotników.

Na podstawie analizy stwierdzono, że u pacjentów z urazami głowy płytki beta-amyloidu były skupione w dwóch obszarach – tylnej części kory (odpowiedzialnej za kontrolę uwagi i pamięć) oraz w móżdżku, który odpowiada za kontrolę motoryczną oraz koordynację w trakcie przemieszczania. Co więcej udowodniono, że poziom płytek amyloidowych korelowała z wielkością uszkodzeń istoty białej mózgu – co może stanowić istotny dowód na to, że wystąpienie urazu i uwalnianie beta-amyloidu są ze sobą powiązane.

Wyniki badania opublikowano 3 lutego 2016 roku w internetowym wydaniu czasopisma „Neurology”.

 

Źródło: Neurology 10.1212/WNL.0000000000002413

Share.

3 komentarze

  1. odnośnie zdrowia jeźdźca – czy poruszaliście już temat jazdy konnej małych dzieci (np 2-3 letnich)? jaki faktycznie ma to wplyw np na kregoslup?

  2. hmmm ja po 20 latach na wyscigach mam wielopoziomowa dyskopatie, rotacje kregow plus kilka popekanych, zmiazdzone i wypadajace dyski 😉 Kamizelek kiedys nie bylo, zaczelam je uzywac dopiero w Anglii.

Leave A Reply