Regularne szczepienia ochronne przeciwko grypie, wykonywane według obowiązującego schematu – to jeden w kluczowych elementów profilaktyki zakażeń wirusem końskiej grypy. O obowiązku wykonywania szczepień profilaktycznych przypomniał na dwa i pół miesiąca przed rozpoczęciem sezonu wyścigowego Tomasz Chalimoniuk, prezes PKWK. Redakcja przypomina natomiast obowiązujący w Polsce schemat szczepienia.

Przypomnienie o obowiązkowych szczepieniach profilaktycznych to pokłosie kolejnych ognisk końskiej grypy, które wykryto w Niemczech, Francji, Irlandii, Belgii i Wielkiej Brytanii. W tej ostatniej British Horseracing Authority (BHA) odwołała kilka dni temu (7 lutego) wszystkich wyścigów, jakie miały zostać rozegranie na terenie UK. Powodem tej ostatecznej decyzji było stwierdzenie trzech nowych przypadków zachorowań na końską grypę w stajniach na terenie szkockiego Ayr i Ludlow hrabstwie Shropshire. BHA dodatkowo jest w stałym kontakcie ze służbami weterynaryjnymi – tak by potencjalnie narażonym stajniom umożliwić przeprowadzenie kwarantanny, a pozostałym stajniom i znajdującym się w nich koniom – zapewnić środki bezpieczeństwa.

Dlatego też Polski Klub Wyścigów Konnych zdecydował o przypomnieniu właścicielom koni oraz ich trenerom o obowiązku wykonywania szczepień u koni wedle obowiązującego schematu. Dodatkowo PKWK przypomniał o zasadach bioasekuracji, które w ramach dobre praktyki powinny być wdrażane w każdej ze stajni. Polegają one na m.in. poddawaniu kwarantannie każdego nowo przybyłego do stajni czy ośrodka wierzchowca, izolowaniu koni, które wykazują oznaki choroby, a także ograniczeniu ruchu ludzi pomiędzy stajniami (by uniknąć ewentualnego roznoszenia choroby) oraz zredukować do niezbędnego minimum ruch i transport koni. Temu ostatniem powinny podlegać wyłącznie wierzchowce zdrowe bez objawów chorobowych.

PAMIĘTAJMY O WŁAŚCIWYM SCHEMACIE SZCZEPIENIA

1. SZCZEPIENIE PODSTAWOWE:
· pierwsze szczepienie – w dniu rozpoczęcia szczepień
· drugie szczepienie – nie wcześniej niż 21-go dnia i nie później niż 92 dnia od daty pierwszego szczepienia

2. SZCZEPIENIE PRZYOPOMINAJĄCE:
· co 6 miesięcy od daty ostatniego szczepienia (dopuszczalny jest 21-dniowy okres przekroczenia terminu)
· żadne szczepienie przypominające nie może się odbyć później niż na 7 dni przed przybyciem na zawody.

 

Końskie przeziębienie i grypa – warto dbać o profilaktykę

Share.

Leave A Reply