Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak twój wierzchowiec postrzega świat i co może wpływać na ten obraz? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w wynikach prac brytyjsko-francuskiego zespołu naukowców, zdaniem którego warunki bytowe naszych koni mogą determinować ich nastawienie do otaczającego je świata.

Wyniki analiz przedstawione w czasopiśmie naukowym „Die Naturwissenschaften” zdają się być oczywiste. Niestety nadal stosunkowo często okazuje się, że adepci jeździectwa nie zawsze zdają sobie sprawę z faktu, że złe nastawienie wierzchowców do pracy i  stawianych im wymogów może wynikać nie tylko ze złego samopoczucia i problemów zdrowotnych, ale również warunków utrzymania.

Behawioryści z francuskiej stacji biologicznej w Paimpont oraz wydziału nauk weterynaryjnych Uniwersytetu w Newcastle przeanalizowali zachowanie dwóch grup koni. Pierwsza z nich składała się z 25 wierzchowców, które w momencie rozpoczęcia analiz miały za sobą 3-letni epizod pracy w szkółce rekreacji, w trakcie którego miały ograniczoną możliwość korzystania z padoku (w głównej mierze przebywały w stajniach) i kontaktów socjalnych, ale również były wierzchowcami dosiadanymi przez niedoświadczonych jeźdźców. Drugą – 9- konną – stawkę stanowiły natomiast konie również wykorzystywane do jazd rekreacyjnych (w głównej mierze terenowych), ale mogące do woli korzystać z padoków w stałych grupach.

Oprócz oceny parametrów takich jak zdrowie i uwarunkowania psychiczno-behawioralne, naukowcy ocenili również w eksperymencie chęć do eksplorowania nowych obiektów (wiader zawierających jadalne lub niejadalne elementy) – co miało pozwolić na ocenę poziomu uprzedzenia koni do nieznanych im obiektów zaproponowanych przez ludzi. Konie z grupy pierwszej miały najwięcej problemów natury psychiczno-behawioralnej oraz zdrowotnej. Zdecydowanie silniej manifestowały również uprzedzenie do wiaderek postawionych na padoku przez człowieka, w porównaniu do koni z grupy drugiej. Pesymistyczne nastawienie przekładało się również na zdecydowanie gorsze relacje stadne, a także zachowanie się wobec ludzi. Zdaniem naukowców – poczynione obserwacje pozwalają sądzić, że obniżony nastrój wynikający z warunków utrzymania wpływał na negatywne postrzeganie przez konie środowiska przebywania. Co więcej stwierdzili, że zjawisko tzw. „uprzedzenia poznawczego”, obserwowane w trakcie eksperymentu, może okazać się przydatnym narzędziem oceny warunków życia na całościowy dobrostan koni.

Jakie wnioski można wyciągnąć z badania? Chcąc jeździć i pracować ze szczęśliwym koniem należy w pierwszej kolejności zapewnić mu dostęp do podstawowych potrzeb jakimi są m.in. dostęp do pożywienia i wody, możliwość swobodnego ruchu (na padoku lub pastwisku) oraz kontakty stadne. Konie utrzymywane w warunkach możliwie zbliżonych do naturalnych zdecydowanie rzadziej przejawiać będą zachowania agresywne, czy też rozwijać narowy.

 

Źródło: Naturwissenschaften. 2017 Feb;104(1-2):8. doi: 10.1007/s00114-016-1429-1. Epub 2017 Jan 12.

 

Depresja nie omija koni

Share.

13 komentarzy

  1. Przez prawie 4 lata pracowałam w stajni gdzie konie glownie byly na lakach. Zajmowałam sie zajezdzaniem mlodych koni. Konie zrownowzone ,wybiegane, szczęśliwe! Przez caly okres mojej pracy zajezdzilam duzo koni i zaden z nich nawet nie myslal i tym zeby mnie zrzucic itd 🙂 bez nerwow , na spokojnie przyjmowaly jezdzca i chetnie współpracowały. Mysle ze to glownie przez to ze wiodly zycie w stadzie na hektarach ziemi 🙂

  2. niedługo będą zapewne rewolucyjne wyniki badań naukowych udowadniające, że woda jest mokra… Nie mniej jednak cieszy mnie rozpowszechnianie tej wiedzy i zapraszam do nas i szczęśliwego stadka 24h na paddock paradise Stajnia Truskawka

Leave A Reply