Umiarkowany klimat i zmienne warunki pogodowe istotnie wpływają na to, jaką formę schronienia na padoku wybierze nasz koń. Szerokie obserwacje w tym temacie poczynili ostatnio belgijscy naukowcy.

W publikacji zaprezentowanej na łamach czasopisma „Journal of Veterinary Behavior: Clinicak Applications and Research” dokonano analizy porównującej wykorzystanie przez konie schronień sztucznych (wiat, zadaszeń) i naturalnych (skupiska drzew) dostępnych na pastwiskach. Naukowcy skonfrontowali to z pomiarami warunków pogodowych m.in. z temperaturą, opadem oraz wynikami pomiaru prędkości wiatru. W badaniu uczestniczyło 426 koni, które pogrupowane były na 166 pastwiskach. Każda z obserwowanych grup koni miała możliwość skorzystania z różnego rodzaju schronień. Obserwacje prowadzono w różnych warunkach pogodowych, a konie pozostawiono bez ingerencji ludzi i ugruntowanej codziennej rutyny.

Naukowcy podkreślili, że średnie wykorzystanie sztucznych schronień w trakcie trwania obserwacji wynosiło 37,6 proc. Co więcej zdecydowanie częściej konie korzystały z nich gdy temperatura powietrza była niższa niż 7 st.C, lub wyższa niż 25,2 st.C. Jak przypuszczają było to spowodowane faktem lepszego komfortu termicznego, jaki konie znajdowały pod wiatami i zadaszeniami.

Niezależnie od temperatury konie korzystały również z zadaszeń w przypadku deszczu- jednak w tym przypadku warunkiem istotnym była również prędkość wiatru, która musiała przekraczać 2,8 m/s. W przypadku deszczu pojawiającego się w bezwietrzne dni (m.in. w przypadku mżawki) zależność ta nie była oczywista.

Badacze zwrócili uwagę na jeszcze jeden aspekt- bez względu na warunki pogodowe i w dni, kiedy owady miały zdecydowanie wyższą, aktywność konie przez 41 proc. czasu obserwacji korzystały ze sztucznych schronień. To w opinii naukowców poważny dowód na to, że konie przebywające na padokach powinny mieć stały dostęp do wiat i zadaszeń.

Źródło: Journal of Veterinary Behavior: Clinical Applications and Research, Available online 31 July 2015 doi:10.1016/j.jveb.2015.07.037

Share.

Leave A Reply