Resort sprawiedliwości zaprezentował pakiet zmian prawnych, które mają na celu zaostrzenie sankcji za bestialskie traktowanie zwierząt. Zgodnie z misją naszego portalu, przyglądamy się propozycjom ministerstwa sprawiedliwości, które zapowiada zero tolerancji dla osób bestialsko traktujących zwierzęta.

Pakiet zmian mających przeciwdziałać przypadkom znęcania się nad zwierzętami to reakcja resortu na liczne i szokujące przykłady bestialskiego uśmiercania zwierząt. „Osoby zdemoralizowane, wykazujące się szczególnym okrucieństwem wobec zwierząt, powinny trafić do więzienia. Wysyłamy dzisiaj jasny sygnał: zero tolerancji dla tego typu zwyrodnialców. Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem „– powiedział w trakcie środowej konferencji prasowej Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki.

Zdaniem przedstawiciela resortu projekt jest elementem walki o ucywilizowanie zasad traktowania zwierząt, a zamieszczone w projekcie zapisy były konsultowane z ministerstwem rolnictwa i rozwoju wsi oraz z ministerstwem środowiska. Zmiany zakładają m.in. zwiększenie kar za zabijanie zwierząt i znęcanie się nad nimi z 2 do 3 lat pozbawienia wolności, a w przypadku dokonania tego ze szczególnym okrucieństwem, kara wzrośnie do 5 lat. Dodatkowo zaproponowano wprowadzenie obligatoryjnego (tj. nieuchronnego) dla sprawcy orzekania przez sąd nawiązki, w wysokości od 1.000 zł do 100.000 zł, na cel związany z ochroną zwierząt. dotyczące zakazu wykonywania zawodów związanych z kontaktem ze zwierzętami. Fakultatywne będzie orzeczenie takiego zakazu przy podstawowym typie czynów karalnych popełnianych na zwierzętach. Natomiast obligatoryjne –  przy znęcaniu się ze szczególnym okrucieństwem.

Zmianom ustawowym towarzyszyć ma akcja społeczna współorganizowana z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz z Ministerstwem Środowiska, skupiona wokół cyklicznego, ogólnopolskiego konkursu. Nagradzane w nim będą organizacje pozarządowe najaktywniej zwalczające znęcanie się nad zwierzętami. Wyniki konkursu mają być ogłaszane 4 października, przy okazji Światowego Dnia Zwierząt.

Resort nie ukrywa, że zwiększenie sankcji karnej za znęcanie się nad zwierzętami ma za zadanie odstraszanie potencjalnych sprawców. Dodatkowo zdaniem przedstawicieli resortu podniesienie górnej granicy kary do 5 lat za czyn dokonany ze szczególnym okrucieństwem, ujednolica także systematykę kar w ochronie zwierząt i powołują się na ustawę „Prawo łowieckie”, w której od 1995 r. kara za różne formy kłusownictwa i polowania niezgodnie z przepisami (np. w okresie ochronnym) wynosi do 5 lat pozbawienia wolności.

„Ważnym uzupełnieniem jest zwiększenie dolegliwości kary finansowej nakładanej na sprawcę. Ma być ona nieuchronna i bolesna. Dlatego, w myśl projektowanych zmian, sądy – w przypadku stwierdzenia popełnienia przestępstwa – będą obligatoryjnie zasądzać nawiązkę. Dodatkową korzyścią z tego przepisu będzie wzmocnienie pozycji organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną zwierząt. Bo nawiązki będą wpływać właśnie na konta tych organizacji”- czytamy w ministerialnym komunikacie.

Obecnie projekt nowelizacji trafił do konsultacji międzyresortowych.

Share.

5 komentarzy

Leave A Reply