Kształt i wielkość paneli siodła istotnie wpływa na biomechanikę końskiego grzbietu. Najnowsze badania francuskich naukowców pozwoliły na rozwój nowego protokołu oceniającego właściwe dopasowanie siodła oraz interakcji zachodzących pomiędzy koniem, siodłem oraz samym jeźdźcem.

Prawidłowe dopasowanie sprzętu jeździeckiego to jeden z istotnych elementów wpływających na zdrowie i prawidłowy rozwój wierzchowców znajdujących się w treningu. W prace nad najbardziej optymalnymi rozwiązaniami coraz częściej i chętniej angażują się naukowcy. W styczniowym wydaniu czasopisma „Journal od Equine Veterinary Science” ukażą się pierwsze wyniki analiz porównujących wpływ prototypowego siodła z systemem paneli „comfort panels” na biomechanikę końskiego grzbietu i zaangażowanie w pracę odcinka piersiowo-lędźwiowego.

Do badania włączono trzy konie, które siodłano z wykorzystaniem klasycznego siodła ze standardowym ułożeniem paneli (STD) oraz prototypowego siodła z panelami typu „comfort panels” (CP). Każdy z wierzchowców był jeżdżony przez tego samego zawodnika w kłusie anglezowanym, wysiadywanym oraz półsiadzie, a w tracie pracy mierzono amplitudę przemieszczania się punktów ustalonych na odcinku piersiowym (odpowiednio na kręgach T6,T12, T16) oraz lędźwiowym (na kręgach L2 oraz L5) kręgosłupa. Dodatkowo naukowcy mierzyli rozkład ciśnienia wywieranego na koński grzbiet oraz siły wywierane przez jeźdźca na samo siodło oraz strzemiona.

Aby porównać uzyskane wyniki badacze wykorzystali liniowe modele regresji, które pozwoliły stwierdzić, że zarówno w kłusie wysiadywanym, anglezowanym, jak i półsiadzie nacisk wywierany na centralną część siodła i samego grzbietu był zdecydowanie większy w przypadku siodeł o standardowych panelach. Jednocześnie stwierdzono, że w przypadku klasycznych siodeł w tylnej części grzbietu gwałtownie spadał nacisk w przeciwieństwie do prototypowego siodła. Naukowcy porównali również zakres ruchomości kręgosłupa, który był zdecydowanie większy w przypadku siodeł z systemem CP – i wynosił odpowiednio +1,8 st. dla kręgów T12-T16 oraz +2,3 st. na odcinku T16-L2.

Opracowanie francuskich naukowców wyraźnie wskazuje, że modyfikacja kształtu paneli może wpływa nie tylko na lepszy rozkład ciśnienie wywieranego na koński grzbiet, ale przede wszystkim kinematykę odcinka piersiowego oraz lędźwiowego. Pełne wyniki badania opublikowane zostaną w nr 48 czasopisma „Journal of Equine Veterinary Science„, który ukaże się w styczniu 2017 roku.

 

Źródło: Journal of Equine Veterinary Science doi.org/10.1016/j.jevs.2016.08.006

 

Nowy system lonżowania pomoże w poprawie tonusu końskich mięśni

 

Share.

2 komentarze

  1. No, no.. Nie ma to jak dobra reklama.. I pewnie przypadkiem będzie podany producent.. 1,8 stopnia:) dobre.. przeciętny jeździec krzywdzi konia w 90% klepaniem dupska i łapą. Podstawy nauki jazdy mości państwo! to dopiero odciążenie konia..:)

Leave A Reply