Naukowcy z College of Veterinary Medicine na Uniwersytecie w Cornell wykazali, że herpeswirus typu 1 (EVH-1) może oddziaływać na płytki krwi i w efekcie indukować u zarażonych koni objawy neurologiczne oraz poronienie.

Najnowsze doniesienia przedstawione na łamach czasopisma Plose One wskazują, że zakrzepy powodujące objawy neurologiczne u koni zarażonych EHV-1 mogą być indukowane przez interakcje NN-1 z płytkami krwi. W badaniach laboratoryjnych okazało się, że płytki krwi aktywowane były w ciągu niespełna 10 minut (!!) od momentu kontaktu z dwoma szczepami EHV-1.

Co ciekawe przypuszcza się, że aktywacja płytek indukowana przez wirusa jest częścią wrodzonej odpowiedzi immunologicznej, która jednocześnie przyczynia się do powstawania stanów chorobowych związanych z takimi zjawiskami jak zakrzepy, choroby zapalne, czy zaburzenia czynności śródbłonka, które jednocześnie jest mechanizmem obronnych organizmu wobec rozprzestrzeniającego się wirusa.

Badania naukowców kładą nowe światło na mechanizm działania wirusa EHV-1 i indukowanie przez niego wytwarzanie trombiny. Naukowcy wskazują również, że podobną formę ekspresji mogą przejawiać również wirusy cytomegalii oraz HSV. Te bowiem zawierają podobnie jak EHV-1 otoczkę aktywującą płytki krwi.

 

Źródło: Equid Herpesvirus Type 1 Activates Platelets. Tracy Stokol, Wee Ming Yeo, Deborah Burnett, Nicole DeAngelis, Teng Huang, Nikolaus Osterrieder, James Catalfamo Published: April 23, 2015 DOI: 10.1371/journal.pone.0122640

Share.

Leave A Reply