Wielu właścicieli koni decyduje się na zawijanie swoich wierzchowców – czy do pracy, czy w ramach zabiegów odnowy biologicznej po przeprowadzonym treningu. Tematem wpływu owijek i ich nacisku na kończyny koni zainteresowali się również naukowcy, którzy porównali wartości ciśnienia wywieranego na końskie nogi przez dwa rodzaje owijek.


Głównym celem badania była ocena nacisku wywieranego na kończyny, ale także sprawdzenia, które z bandaży można stosować w sytuacji, kiedy koń wymaga założenia owijki na dłuższy – nić 24-godzinny – okres. Naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Stanowego w Kansas zdecydowali się na porównanie bandaży elastycznych oraz polarowych. Bandaże i owijki badane były na końskiej nodze z wykorzystaniem specjalnym podkładów zawierających czujniki mierzące siłę nacisku w środkowej części kości śródręcza. U każdego z koni uczestniczących w próbie dokonywano pomiarów – tuż po zawinięciu, a następnie w zaplanowanych okresach, aż do 96 godziny eksperymentu. Co istotne naukowcy nie skupili się wyłącznie na ciśnieniu mierzonym na przedniej stronie nogi, ale także oceniali nacisk na część tylną, która dodatkowo – dla ochrony ścięgien i porównaniu wyłożono zwykłą gazą oraz sprężystym materiałem.

Wyniki pomiarów wyraźnie wskazały, że w przypadku bandaży elastycznych siła nacisku na kończynę bez podkładu wahała się – w zależności od punktu pomiaru – pomiędzy 187 mm Hg a 142 mm Hg. W momencie zastosowania podkładu z gazy ciśnienie to malało do poziomu  80 mm Hg, a zastosowanie sprężystej podkładki  powodowało jego wzrost do poziomu 165 mm Hg. Na koniec 96-godzinnej obserwacji ciśnienie pod bandażem elastycznym wynosiło 135 mm Hg.  Natomiast w przypadku owijek polarowych nie stwierdzono znaczących różnic w sile nacisku, która kształtowała się na poziomie 75-85 mm Hg.

Jakie zatem wnioski płyną z amerykańskich badań? Naukowcy nie mają wątpliwości, że w przypadku konieczności długoterminowego utrzymania kompresji w kończynie najlepiej egzamin zdadzą bandaże elastyczne – należy jednak pamiętać, że rozkład wywieranego ciśnienie nie jest w ich przypadku jednolity. Jednocześnie w badaniu dowiedziono, że standardowo zawijane owijki polarowe wywierają o blisko połowę niższe ciśnienie na kończynie, niż ma to miejsce w przypadku elastycznych odpowiedników.

Wyniki analiz amerykańskiego zespołu opublikowane zostały 11 czerwca w wydaniu on-line prestiżowego czasopisma „Equine Veterinary Journal”.

Źródło: Equine Vet J. 2016 Jun 11. doi: 10.1111/evj.12601. [Epub ahead of print] Measurement of distal limb sub-bandage pressure over 96 hours in horses.

Share.

Leave A Reply