Wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy dochował się pierwszego źrebaka. Syn uratowanej przez uczelnię folblutki – Nerony – czeka na imię, które wybiorą mu Internauci.

Mała małego kasztanka zanim została uczelnianą „maskotką” i pupilką stajni, wygrywała gonitwy na wrocławskim torze wyścigowym – między innymi słynną gonitwę Wielka Wrocławska w 2012 r., rozegraną jako bieg z przeszkodami dla czteroletnich i starszych koni pełnej krwi na dystansie 3200 m. Niestety jej wyścigową karierę przerwała dramatyczna kontuzja – w trakcie wyścigu  (w którym zajęła 3 – cie miejsce) zwichnęła staw koronowy, zerwała ścięgna i złamała kość rysikową lewej kończyny piersiowej.

Gdy los klaczy zdawał się być przesądzony, na jej drodze stanęła Anna Zwyrzykowska, doktorantka z Katedry Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt. To dzięki jej staraniom i po konsultacji z prof. Zdzisławem Kiełbowiczem, rektor wrocławskiej uczelni prof. Roman Kołacz postanowił, że uczelnia wykupi klacz i poniesie koszt leczenia i rehabilitacji.

Dziś klacz mieszka w podwrocławskich Pawłowicach i w nocy 13 lutego wydała na świat pięknie malowanego syna strzegomskiego ogiera Country Club.

Uczelnia szuka imienia

Jak przekonują władze uczelni mały rudzielec – ma w genach zapisaną karierę wyścigową. Prawdopodobnie już za dwa lata pobiegnie w barwach uczelni – na wrocławskim torze wyścigowym na Partynicach. Zanim jednak do tego dojedzie uczelnia chce, by społeczność akademicka wybrała synowi Nerony imię.

„Burza mózgów, a później głosowanie na najlepsze imię odbędzie się na Facebooku. Propozycje imion można również zgłaszać na adres: kontakt@upwr.edu.pl do 21 lutego, do godz. 9 rano. Ale uwaga – kreatywność wysoce wskazana”- czytamy w komunikacie na stronie uczelni. Imię (męskie !!) musi zaczynać się na literę N (konie z rodowodem „dziedziczą” pierwszą literę imienia po matce). Wszystkie propozycje zostaną także sprawdzone w Księdze Stadnej Koni Pełnej Krwi Angielskiej – imiona rasowych koni nie mogą się powtarzać!

Pomysłodawca wybranego imienia może liczyć na drobne upominki, odwiedziny u źrebaka i darmową lekcję jazdy konnej u Klaudii Sójki – mistrzyni Polski w jeździe w stylu Western.

Źródło: UP we Wrocławiu

Share.

13 komentarzy

Leave A Reply