Warszawsko-Mazowiecki Związek Jeździecki poinformował, że na obszarze zagrożonym występowaniem wścieklizny konieczne jest odwołanie wszystkich zawodów i targów, w których mogłyby uczestniczyć konie. Ma to związek z interpretacją przepisów przez powiatowe inspektoraty weterynaryjne, które słusznie -wskazują, że konie są zwierzętami wrażliwymi na wściekliznę.

Jak informowaliśmy na łamach portalu KZJ, od kilkunastu miesięcy wzrasta zagrożenie wścieklizną. W związku z kolejnymi, potwierdzonymi przypadkami tej choroby u dziki i domowych zwierząt na Mazowszu wprowadzono nowe regulacje prawne służące zwalczaniu wścieklizny. Okazuje się, że mają one przełożenie również na organizatorów zawodów jeździeckich.

Na podstawie wdrożonych obostrzeń wojewoda mazowiecki zakazał m.in. organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Zapewne nie byłoby tego problemu, gdyby nie fakt doprecyzowania przez Powiatowe Inspektoraty Weterynarii definicji „innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę”. Jak słusznie wskazuje inspekcja weterynaryjna – do nich zaliczają się również konie. – Powyższe oznacza, iż zgodnie z § 2 ust.1. powołanego powyżej rozporządzenia nr 12 z dnia 27 kwietnia 2021 r. na obszarze zagrożonym wścieklizną zakazuje się organizowania, targów, wystaw, konkursów (zawodów), pokazów z udziałem koni- przypomina Warszawsko-Mazowiecki Związek Jeździecki.
Przypomnijmy więc, że obszar zagrożony wścieklizną w województwie mazowieckim obejmuje: w Warszawie dzielnice: Wawer, Wesoła, Targówek, Rembertów, Praga Południe, Wilanów, część dzielnicy Targówek ograniczona od zachodu ulicą Radzymińską; w powiecie mińskim gminy: Dębe Wielkie, Halinów, Mińsk Mazowiecki, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów oraz miasta: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Sulejówek; a także powiaty otwocki; garwoliński; kozienicki; radomski; miasto Radom; powiat zwoleński; powiat wołomiński.

W tym miejscu chcielibyśmy zachęcić wszystkich koniarzy do przeprowadzenia u swoich wierzchowców profilaktycznych szczepień przeciwko wściekliźnie.

Share.

Leave A Reply