Lśniąca sierść odzwierciedla dobry stan zdrowia i samopoczucie koni i kucyków. Pielęgnacja oraz jakość odżywienia są kluczem do doskonałego wyglądu okrywy włosowej.

Kathleen Crandell, Ph.D., dietetyk Kentucky Equine Research wskazuje, iż nie jest nowością, że błyszcząca sierść jest oznaką dobrego zdrowia i witalności. W ocenie ekspertki z amerykańskiego Instytutu KER odżywianie może także mieć wpływ na obecność tzw „jabłek”.

Jabłkowitość jest charakterystyczna dla koni siwych, rzadziej występuje u innych maści, np. u koni gniadych lub kasztanowatych. Okazuje się, że oprócz uwarunkowań genetycznych istotne są także czynniki środowiskowe – takie jak pielęgnacja i odpowiednio zbilansowana dieta. Co należy robić, żeby jabłka na sierści naszego konia pozostawały jak najdłużej?

Oto kilka wskazówek dr Crandell:
1. Upewnij się, twój koń otrzymuje wystarczającą ilość i odpowiedniej jakości paszę objętościową (siano lub zielonka). Wprawdzie niektórzy uważają, że lucerna i innych rośliny strączkowe nie są odpowiednie dla wszystkich koni, bogate w białko pasze pozytywnie wpływają na stan okrywy włosowej.
2. Wyeliminuj owady, aby zminimalizować reakcje alergiczne, pokrzywki, nadwrażliwość na ukąszenia. Dodatek kwasów tłuszczowych omega-3 może pomóc w problemach związanych z nadwrażliwością na owady.
3. Dostarcz kalorie w postaci tłuszczu. Składniki o wysokiej zawartości tłuszczu, takie jak oleje roślinne, siemię lniane czy otręby ryżowe są składnikiem wielu pasz. Jednym z „efektów ubocznych” podawania tłuszczu jest lepszy wygląd sierści. Warto jednak pamiętać, żeby ostrożnie dawkować suplementy na bazie olejów, nie można bowiem dopuścić do podaży zbyt dużej liczby kalorii i w efekcie otyłości zwierzęcia.
4. Chroń przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Oczywiście, należy pamiętać o regularnym odrobaczaniu i stosowaniu zabezpieczenia przeciwko owadom i innym pasożytom zewnętrznym. Właściwe odrobaczenie powoduje, ze substancje odżywcze zawarte w paszy są bardziej i większej ilości dostępne dla konia. W szczególnych przypadkach, warto zapytać lekarza weterynarii o dodatkowe badanie kału w celu oceny obecności i rodzaju pasożytów.
5. Zapytaj lekarza weterynarii. Decydując się na suplementację olejem, ziołami, czy preparatami komercyjnymi rozważ konsultację z lekarzem weterynarii lub dietetykiem, w celu określenia właściwych potrzeb Twojego konia.

 

Lek. wet. Joanna Szwast

Share.

8 komentarzy

  1. Poza dobrą jakościową paszą udało mi się w tym toku wykarmić jabłka z pomocą odpowiedniej suplementacji cynku i miedzi 😉

  2. 100% najwyższej jakości spirulina. Jablka i blyszczaca zdrowa siersc od srodka a dodatkowo mocne zdrowe kopyta to taki bonus 😉

  3. a najlepiej to wypuscic towarzystwo na porzadna lake na cale dnie (i noce) – bedzie i jablkowite, i upasione i – co najwazniejsze – szczesliwe 🙂

  4. A my mamy takie jabłka na samym pastwisku z ograniczoną wielkością (gdy było większe konie były za duże 😉 )

  5. mnie się zdaje,ze wazniejsza jest skłonnośc genetyczna. Mam 4 konie, karmione wg „recepty” – no prawie 😉 , kazdy ma swoją diete, bogatą w różne tłuszcze, kontrolowanailośc białka i takie tam. I jeden koń ma zawsze piekne jabłuszka- gniady. Więc mysle,ze karmienie to owszem podstawa, zeby jabłuszka wyłaziły, ale bazą jest jakas tam skłonnośc osobnicza. Swoja drogą eureka to to nie jest. Każdy chyba koniarz starej daty widząc jabłka chwalił kondycję konia 😉

Leave A Reply