Jazda konna jest sportem nader kontuzjogennym. Warto mieć świadomość urazów, jakie mogą doznawać jeźdźcy i ich konie.

Amerykański portal equimed.com przygotował listę podsumowującą najczęstsze przyczyn wypadków, do jakich dochodzi podczas uprawiania sportów konnych. Warto podkreślić, że w większości przypadków wina leży po stronie jeźdźców i szkoleniowców nadzorujących trening, a 40 do 60 proc. z nich można zapobiec.

Oto subiektywny zestaw wg. equimed.com:

– brak odpowiedniego wyszkolenia jeźdźca i / lub konia do stawianych im zadań (uwzględnia to również przygotowanie kondycyjnie jeźdźca);

brak wiedzy jeźdźca pozwalającej mu zrozumienia psychiki konia oraz jego zachowania;

brak odpowiednio dobranego do konia sprzętu oraz braki w ubiorze/wyposażeniu jeźdźca (kask, kamizelka bezpieczna);

– nieuwaga ze strony jeźdźca ;

– brak przygotowania do nietypowych sytuacji.

Eksperci podkreślają konieczność stałego podnoszenia świadomości zagrożeń związanych z jazdą konną- zarówno wśród zawodników, jak również wśród właścicieli stajni rekreacyjnych, instruktorów oraz rekreacyjnych jeźdźców. Istotną rolę w podnoszeniu tej świadomości odgrywają instruktorzy oraz właściciele stajni- to właśnie na ich barkach spoczywać powinno konsekwentne egzekwowanie przestrzegania procedur i środków bezpieczeństwa przyjętych w stajni.

 

Share.

Jeden komentarz

  1. Po co coś takiego udostępniać? Przecież tu nic nie jest powiedziane konkretnie. Same ogólniki, które nawet laik może powiedzieć. To bardzo szkodzi takiemu profilowi jak „Koń zdrowy jak”. Bądźcie profesjonalni. Lepiej mniej informacji, ale konkretnych, niż więcej ale bzdur.

Leave A Reply