Wiele koni cierpi z powodu kulawizn, które dla ich opiekunów czy jeźdźców nie są kwestią oczywistą lub wręcz zauważalną. Zdaniem zespołu naukowców z angielskiego Centrum na Rzecz badań nad Końmi oraz przedstawicieli amerykańskiej organizacji pozarządowej Society for the Prevention of Cruelty to Animals (SPCA) – modelem pomocnym z rozpoznawaniu końskich dolegliwości manifestowanych w pracy pod siodłem okazać się może stworzony przez nich etogram (FEReq)- tj. wzorzec zachowań i mimiki pyska.

Autorzy analizy tworząc etogram bazowali na dotychczasowych opracowaniach. W trakcie przygotowywania wybrali około 150 fotografii koni kulawych lub czystych, które uchwycono w trakcie pracy pod siodłem. Na tej podstawie stworzono podręcznik, który stał się podstawową pomocą dydaktyczną w trakcie szkolenia grupy trzynastu komisarzy. W jej skład weszło czterech doświadczonych lekarzy weterynarii, trzech techników końskich, dwóch absolwentów studiów związanych z hodowlą i użytkowaniem koni, dwóch właścicieli koni – amatorów oraz weterynaryjna pielęgniarka (specjalizująca się w hipiatrii) i instruktor wyszkolenia. Każda z osób na podstawie przedstawionych jej zdjęć miała ocenić, czy jej zdaniem koń pracujący od siodłem jest kulawy, czy nie lub ewentualnie wskazać, że nie widzą możliwości oceny zdjęcia. Na tej podstawie wyselekcjonowano fotografie i dostosowano etogram.

W kolejnym etapie szkolenia ta sama grupa osób otrzymała do oceny 30 testowych nagrań pyska koni kulawych i 'czystych’. Ich zadaniem była ocena pojawiającego się dyskomfortu na podstawie końskiej mimiki. Co ciekawe z całej grupy komisarzy tylko czterech konsekwentnie oceniało konie odrębnie od wcześniej przygotowanego przez profesjonalistów wzorca. Co ciekawe w ocenie nagrań średnia zgodność wśród komisarzy oceniona testami statystycznymi sięgała 87 proc.

Zdaniem autorów badania opracowany w ten sposób etogram może okazać się użytecznym narzędziem pozwalającym na ocenę dyskomfortu, czy wręcz bólu  – jaki konie odczuwają w trakcie pracy pod siodłem. Naukowcy zaznaczają jednak, że nad modelem konieczne są dalsze prace. Autorzy badania wskazują,  ze w kolejnym kroku będą chcieli ocenić możliwość zastosowania przyjętego etogramu do różnicowania rodzaju kulawizn.

Pełne wyniki analiz zostaną opublikowane w marcowym wydaniu czasopisma „Journal of Veterinary Behavior. Clinical Application and Research”.

 

Źródło: Development of an ethogram to describe facial expressions in ridden horses (FEReq) DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.jveb.2016.11.005

 

Share.

Leave A Reply