O czym warto pamiętać oczekując na źrebaka i zajmując się nowonarodzonym maleństwem? Doktor Gary Magdesian z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Kalifornii na łamach portalu The Horse przypomina świeżo upieczonym, a także doświadczonym hodowcom, pięć najważniejszych kwestii związanych ze zdrowiem nowonarodzonego członka naszej końskiej rodziny.

1# Zapewnił klaczy oraz jej potomkowi czyste środowisko porodu – warto w tym celu mieć przygotowany boks z całkowicie wymienioną ściółką. Jeśli natomiast termin porodu wypada na ciepłe miesiące, a kobyła ma urodzić na powietrzu- wówczas warto jej zapewnić specjalnie wydzielony zielony padok. Klacz przed porodem – jeśli jest taka możliwość – powinna zostać obmyta ciepłą wodą z delikatnym hipoalergicznym płynem. Szczególną uwagę powinno się poświęcić jej brzuchowi, nogom oraz okolicom sromu.

2# Zaraz po porodzie należy zwrócić uwagę na zachowanie źrebięcia. W krótkim czasie po urodzeniu powinno ono wstać i reagować na bodźce zewnętrzne. Parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest oddech – zaraz po porodzie może wynosić 60 na minutę. Po kilku godzinach od porodu liczba oddechów źrebięcia powinna spaść do 15-35 na minutę.

3# Klacz do trzech godzin po porodzie powinna wydalić również łożysko.

4# Nienormalne symptomy, które powinny niepokoić u źrebięcia to widoczna słabość lub przedłużające się zmęczenie po porodzie, słaby odruch ssania lub widoczne zaschnięte ślady mleka na nosie. Zaniepokojenie budzić mogą również obrzęki stawów u źrebięcia a także `postawa wskazująca na neonatalne niewykształcenie końskiego noworodka. To ostatnie manifestuje się m.in. brakiem więzi z matką, charakterystycznym ułożeniem głowy, potykaniem się w trakcie przemieszczania się po boksie oraz poważnymi problemami z oddawaniem moczu.

5# Ostatnim punktem powinna być obserwacja normalnych zachowań źrebięcia. Jak powinno się zachowywać? Powinno być ciekawe świata, mieć ‘zdrowy’ apetyt, biegać i … brykać.

Share.

Leave A Reply