Angielska organizacja „Animal Health Trust”  poszukuje ochotników – pary koń i jego właściciel – do badań nad optymalną masą ciała jeźdźca. Analizy mają posłużyć rzetelnej ocenie wpływu nadmiernego obciążenia konia na mierzalne parametry, takie jak jakość chodu, poziom hormonu stresu czy wzrostu tętna.

Jak wyjaśniają inicjatorzy badania – przyczynkiem do jego rozpoczęcia jest rosnący problem otyłości wśród jeźdźców, a także coraz częściej pojawiające się w środowisku dyskusje na ten temat. Organizacja, której głównym celem jest dbałość o dobrostan zwierząt, postanowiła przyjrzeć się temu problemowi i w sposób kompleksowy i wiarygodny przebadać wpływ masy ciała na użytkowane wierzchowo konie.

W tym celu naukowcy chcą zrekrutować grupę właścicieli oraz koni, którzy będą mogli uczestniczyć w badaniu odbywającym się w dniach 3-8 września w ośrodku Snetterton należącym do kolejnej organizacji działającej na rzecz koni – World Horse Welfare. Kryterium włączenia koni do analizy będzie masa ciała oscylująca pomiędzy 450 a 550 kg, zdolność do codziennej pracy wierzchowej w trzech chodach przez minimum 30 min. Jednocześnie właściciele koni w trakcie badania będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad ekspertów – lekarzy weterynarii, fizjoterapeutów, pasowaczy siodeł oraz końskich dietetyków.

Podczas prób zaplanowanych na wrzesień każdy z koni będzie jeżdżony przez kolejno czterech kompetentnych jeźdźców, a w trakcie treningu u koni oceniane będą m.in. obiektywni i subiektywnie zmiany w jakości chodu, nacisk na grzbiet wywierany przez siodło, zmiany poziomu tętna, a także kortylozu w końskiej ślinie.

Zebrane dane mają pozwolić na realną ocenę wpływu masy ciała jeźdźca na zdrowie konia, a także przygotowanie wytycznych związanych z optymalnym obciążeniem. Naukowcy liczą, że ich analiza pozwoli na przygotowanie rzetelnych wskazówek, które okażą się pomocne dla środowiska jeździeckiego – trenerów, sędziów oraz samych jeźdźców.

Źródło: AHT

Share.

5 komentarzy

  1. Fajny temat, ale zdaje mi się, że ważny jest także stopień wyszkolenia jeźdźców. Inaczej będzie koniowi „przeszkadzał” jeździec jeżdżący w równowadze, a inaczej początkujący, kolokwialnie mówiąc, „miotający się” w siodle… Ten drugi, nawet gdy jest lżejszy, może sprawiać zwierzęciu większy dyskomfort. Tak myślę.

  2. Druga rzecz, która jest niezmiernie istotna we wpływie ciężaru jeźdźca na zdrowie konia jest konstrukcja siodła i jej wpływ na rozkład tego ciężaru na całej długości końskiego grzbietu. Pokuszę się o stwierdzenie, że sądzę, iż osoba dwukrotnie cięższa, ale siedząca w kulbace/siodle westernowym wyrządzi koniowi mniejszą krzywdę swym ciężarem niż osoba dwukrotnie lżejsza, ale siedząca w ujeżdżeniówce (zakładam prawidłowy dosiad oraz właściwe dopasowanie siodła do konia i jeźdźca w obydwu przypadkach – myślę, że w przypadku jeźdźca niemającego prawidłowej równowagi ta różnica jest jeszcze większa, ale w przypadku niedopasowanego siodła – wręcz odwrotna). A wszystko przez to, że ten ciężar jest rozkładany na wielokrotnie większą powierzchnię, więc też nacisk na koński grzbiet jest wówczas niższy.

  3. Oki. Taki temat waże teraz prawie 80kg
    Mam młodziutką klacz którą własnie zajerzdżam .Koń jak to koń czsami mnie poniósł… a jeżdże na oklep koń zimnokristy Co poradzicie ???

  4. Może wyniki badań będą motywacją do budowania sylwetki i kondycji sportowca (nie tylko konia, jak chcieliby wszyscy, ale też i jeźdźca) 🙂

  5. Nie tylko rolę odgrywa tu siodło, jeździec ważący tyle samo np 70 kg jeśli jego krzywizny kręgosłupa są nieprawidłowe w danym chodzie to np blok jego głowy daje obciążenie na jego własny kręgosłup kilkukrotnie wyższe a tym samym na dane kręgi grzbietu konia i tu zapraszam do dyskusji na swiadomydosiad bo to siły fizyki a takie badania już trwaja

Leave A Reply