Zima za pasem. Tymczasem nasi czworonożni podopieczni pokrywają się coraz gęstszą i dłuższą sierścią. Okazuje się, że przystosowanie się do gorszych warunków atmosferycznych może istotnie różnić się pomiędzy przedstawicielami rodziny koniowatych. Co wiemy o zmianie sierści u koni, mułów i osłów?

Decydującymi czynnikami wpływającymi ewolucyjnie na konie i osły był nie tylko sposób użytkowania i doboru, ale również klimat, w jakim je hodowano. Brytyjscy naukowcy poszukując odpowiedzi na pytanie o przystosowanie się koniowatych do zmiennej pogody oraz chłodniejszych zimowych dni – postanowili przeanalizować właściwości sierści u osłów, mułów oraz koni przebywających przez cały rok w wolnowybiegowych stajniach.

Analizie poddano próbki sierści zebrane czterokrotnie w ciągu roku (w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu) od 42 zwierząt – 18 osłów, 16 koni oraz 8 mułów. Analizując włos naukowcy oceniali jego masę, długość, szerokość – które były wskaźnikami właściwości izolacyjnych sierści. Wyniki obserwacji były niezwykle ciekawe. Okazało się bowiem, że u osłów okrywa włosowa pobrana w trakcie trzech pór roku praktycznie nie różniła się od siebie. Co więcej pomiar właściwości izolacyjnej oślej sierści wskazywał, że nie miały one de facto klasycznego, zimowego włosa – ich sierść była znacznie jaśniejsza, krótsza i cieńsza niż u ocenianych koni oraz mułów. Analiza wskazała również, że konie i muły zdecydowanie lepiej 'radziły’ sobie z pogarszającymi się warunkami pogodowymi – wytwarzając znacznie gęstszą okrywę włosową.

Zdaniem naukowców uzyskane wyniki pozwalają przypuszczać, że osły w znacznie mniejszym stopniu przystosowane są do chłodnego i wilgotnego klimatu. Chcąc utrzymać ich dobrostan konieczne jest zapewnienie im m.in. suchych schronień. Autorzy badania podkreślają również, że przeprowadzone przez nich pomiary warto rozszerzyć o badania behawioralne oceniające preferencje wyboru schronienia, a także ocenę utraty ciepła za pomocą termoobrazowania.

Wyniki badań opublikowano 20 października w elektronicznym wydaniu czasopisma „Equine Veterinary Journal„.

 

Źródło: Equine Vet J. 2017 Oct 20. doi: 10.1111/evj.12775. [Epub ahead of print]

 

Czy konie potrafią powiedzieć, kiedy potrzebna jest im derka? Koniecznie sprawdźcie!

Konie same manifestują o swoich potrzebach

Share.

Leave A Reply