Zastanawialiście się kiedyś czy i w jaki sposób zmiana strefy czasowej może wpływać na konie? W trakcie zbliżających się zmagań olimpijskich do Rio przybędzie ponad 300 wierzchowców. Wiele z nich odbędzie długą podróż z najdalszych zakątków świata. Zdaniem naukowców – dotychczasowe badania przeprowadzone na koniach wyścigowych wskazują, że nagła zmiana strefy czasowej może … poprawić wydajność końskich organizmów.

Badacze z Uniwersytetu w Bristolu przystępując do analizy wyników koni wyścigowych podróżujących transportem lotniczym zakładali, że uda im się znaleźć dowody na zmęczenie koni spowodowane różnicą czasu.Naukowcy szukali u koni podróżujących na długie dystanse i gwałtownie przekraczających strefy czasowe – zmian w procesach fizjologicznych. Przypuszczali, że podróże będą istotnie zakłócać naturalny rytm dobowy koni.

Uzyskane wyniki okazały się jednak kompletnie zaskakujące. Badaczom nie udało się znaleźć twardych dowodów na wystąpienie u koni objawów charakterystycznych dla zjawiska jet lag występującego u ludzi. Nie odnotowano większych problemów z zasypianiem, utratą apetytu czy problemami behawioralnymi, co pozwoliło naukowcom na śmiałe wnioski. Badania pokazały bowiem, że konie wyścigowe opierały swój rytm aktywności dobowej wprost na bodźcach świetlnych, a nie – jak w przypadku ludzi – na endogennej synchronizacji indukowanej przez do 24-godzinny cykl światło-ciemność. Co ciekawe poziom melatoniny, regulującej kwestie snu, normował się już w pierwszej dobie przebywania w nowej strefie czasowej, podczas gdy zdecydowanie dłużej konie przystosowywały się do zmiany strefy klimatycznej. Na wyrównanie temperatury ciała potrzebowały bowiem, aż trzech dni w nowym otoczeniu.

 

Źródło: Equine Vet J. 2012 Jul;44(4):377-8. doi: 10.1111/j.2042-3306.2012.00589.x.

Share.

Leave A Reply