Dotychczasowe badania nad biomechaniką ruchu konia wyraźnie wskazały, że w interakcji koń – siodło – jeździec przesuwanie się siodła może być ściśle powiązane z kulawizną lub asymetrią w ruchu zwierzęcia. Zespół brytyjskich naukowców skupionych w firmie Centaur Biomechanics postanowili sprawdzić, czy podobny związek istnieje w przypadku zsuwających się… derek.

Pierwsze wyniki badania prowadzonego od trzech lat przez brytyjski zespół naukowców wskazują, że zsuwanie się derek z końskich grzbietów może być sygnałem o pojawiającej się asymetrii w końskim ruchu. W trakcie badania określono wzorce ruchowe 150 koni. Pierwsze obserwacje wykazały, że konie z których derki zsuwały się na jedną ze stron wykazywały zdecydowanie większy stopień asymetrii ruchu niż w przypadku koni, u których derki pozostawały centralnie. Naukowcy wzięli poprawkę na to, że każdy z koni manifestować pewien stopień asymetrii ruchu, zwrócili jednak uwagę, że w przypadku koni o dużej asymetrii derki zsuwały się na tą samą stronę co siodła. Autorzy badania zastrzegli, że nadal mechanizm tego zjawiska nadal jest oceniany i w swoich analizach będą brać pod uwagę również dodatkowe czynniki takie jak dopasowanie sprzętu, rodzaj derek czy w końcu liczbę pasów je mocujących. Nie mniej jednak wystosowali do opiekunów koni apel – jeśli derka Twojego konia na ogół pozostaje we właściwej pozycji na grzbiecie, a po pewnym czasie i bez wyraźnego powodu zaczyna zsuwać się na bok, warto być wówczas czujnym. Być może te błahe zjawisko może być wczesnym wskaźnikiem występowania asymetrii ruchu, który należy monitorować i w razie potrzeby ocenić ze swoim fizjoterapeutą lub lekarzem weterynarii.

Przypomnijmy, że pierwsze oznaki asymetrii mogą być pierwszym sygnałem o dolegliwościach ze strony końskiego układu ruchu. Co ciekawe nawet tak subtelne sygnały, jak zsuwająca się derka, może być dla nas – użytkowników – koni informacją dotyczącą jakości ruchu oraz treningu naszego zwierzęcia.

Share.

Leave A Reply